Sad little boy being hugged by his mother. Parenthood, Love and togetherness concept.

Prečo moje dieťa plače vždy, keď na chvíľu odbehnem?

 • Čo môže znamenať, ak sa vaše bábätko po pol roku rozplače vždy, keď sa mu stratíte z dohľadu?

 • Ako ho v dospelosti ovplyvní to, aký vzťah si s ním vytvoríte od narodenia?

Prečítajte si rady psychologičky Márie Majetić na tému vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom.

Každé dieťatko je iné a jedinečné, no jednu vec majú všetky rovnakú – všetky si potrebujú vytvoriť silné puto s blízkou osobou. Tento vzťah začínajú budovať už od narodenia, preto najčastejšie býva pre bábätko tou najdôležitejšou osobou v jeho živote mama, ktorá s ním trávi najviac času.

Psychológovia majú na pomenovanie tohto javu konkrétny výraz – vzťahová väzba.

Prečo je vzťahová väzba dôležitá?

Pretože toto puto s rodičom je pre dieťatko prvým vzťahom v jeho živote a do veľkej miery ovplyvňuje jeho psychický vývin. Dieťatko si podľa svojich vzťahov v rannom veku tvorí aj vzťahy v dospelosti.

Platí tu priama úmera – zdravá a silná vzťahová väzba s rodičom má pozitívny vplyv na kvalitu vztahov dieťaťa aj v jeho dospelosti. Ak teda budete k potrebám svojho bábätka vnímavá, máte možnosť prispieť k jeho skvelej budúcnosti.

Načúvajte potrebám svojho dieťaťa

Dieťatko si s vami začína vytvárať väzbu už počas prvých týždňov svojho života. Všímajte si, ako skúma vašu tvár a reaguje, keď sa mu prihovoríte – znamená to, že váš hlas rozlišuje medzi ostatnými zvukmi a začínate preňho predstavovať prvý a najdôležitejší symbol bezpečia.

Odborníci radia, že pre vytvorenie zdravej vzťahovej väzby je kľúčové byť dieťatku k dispozícii, zahrnúť ho materinskou láskou a adekvátne reagovať na všetky jeho potreby od kŕmenia, cez hru a fyzický kontakt až po utíšenie plaču. Nemusíte sa báť, že bábätko rozmaznáte, plnením jeho potrieb v ňom vytvárate pocit bezpečia a dôvery, ktorý neskôr spôsobí, že vás bude vaše dieťa viac rešpektovať, keď príde čas nastavovania hraníc.

Separačná úzkosť nie je zlá

Aj keď ľútostivý plač vášho bábätka nie je príjemný a je prirodzené, že vás trápi, nemusíte sa ho báť.

So vzťahovou väzbou súvisí pojem separačná úzkosť, s ktorým ste sa už zrejme počas prípravy na materstvo stretli. Mnohé mamičky by sa jej radšej vyhli, keďže sa s ňou spája nervozita a plač, no separačná úzkosť znamená pokrok vo vývine vášho dieťaťa a týmito prejavmi vám bábätko dáva najavo, ako veľmi vás potrebuje.

 

Vaše dieťatko si približne v šiestich mesiacoch začalo uvedomovať, že špeciálne vy ste pre uspokojenie jeho potrieb tá najdôležitejšia osoba. Nerozumie však ešte, že napriek tomu, že vás nevidí, naďalej existujete a preto keď vás stratí z očí, prepadá panike. Aj keď ľútostivý plač vášho bábätka nie je príjemný a je prirodzené, že vás trápi, nemusíte sa ho báť. Je normálny a dieťatko ním vyjadruje svoju nespokojnosť. Keď potrebujete odísť, nechajte ho u inej blízkej osoby, ktorú pozná a má ju rado (manžel, babka, teta a pod.), a pri ktorej máte istotu, že sa o bábätko citlivo postará a mojkaním a pozornosťou ho utíši a zabaví, kým sa vrátite.

Nebojte sa, nie je to navždy

To, že ste pre svoje dieťa najdôležitejšou osobou v hierarchii vzťahových väzieb, počas obdobia separačnej úzkosti na nejaké obdobie sťaží situácie odlúčenia. Preto ak je to možné, vezmite dieťatko so sebou. Nebojte sa, toto obdobie prejde a čoskoro už znova nebude problém ukradnúť si chvíľku a povenovať sa sama sebe, oddýchnuť si, aby ste sa k svojmu bábätku vrátili spokojná a šťastná. Presne taká, akú vás vaše dieťa potrebuje.

 

Ak dieťatko prejavuje separačnú úzkosť, nenechajte si nahovoriť, že je rozmaznané a že ste vy, ako rodič, zlyhali. Je to prirodzenou súčasťou psychického vývinu bábätka.

Ako zvládať krízové situácie a usedavý plač?

Mária Majetić približuje tri základné situácie, s ktorými sa v súvislosti so vzťahovou väzbou a separačnou úzkosťou môžete stretnúť.

 1. Keď potrebujete od dieťaťa na chvíľu odísť, napríklad k lekárovi, nesnažte sa skrývať alebo zmiznúť bez slova. S dieťatkom sa rozlúčte láskavo ale rozhodne a ubezpečte ho, že sa vrátite.
 2. V prípade, že sa potrebujete od dieťaťa vzdialiť na dlhšie obdobie, napríklad kvôli pobytu v nemocnici, zverte ho do starostlivosti blízkej osoby, na ktorú je zvyknuté a snažte sa s ním byť v častom kontakte aspoň cez telefón.
 3. Ak odchádzate do práce skôr ako v troch rokoch dieťaťa, ubezpečte sa, že sa oň postará druhá najdôležitejšia osoba v hierarchii vzťahovej väzby. Ak to nie je možné a musíte sa spoľahnúť na služby opatrovateľky, najprv s ňou dieťatko zoznámte, nechajte ho zvyknúť si na ňu vo vašej prítomnosti. Snažte sa s dieťatkom tráviť čo najviac času a pokúste sa čo najjemnejšie reagovať na jeho potreby.

Viac o tom, ako rozpoznať rôzne typy vzťahovej väzby a ako sa buduje vzťah porozumenia medzi rodičom a dieťaťom si môžete prečítať tu.

 

ZDROJE

 • Bowlby, J. (2010). Vazba. Teorie kvality raných vztahů mezi
  matkou a dítětem. Praha: Portál
 • Hašto, J. (2005). Vzťahová väzba. Ku koreňom lásky a úzkosti.
  Trenčín: Vydavateľstvo F.
 •  Hoeve, M., Stams, G.J.J.M., van der Put, C.E. et al. A
  Meta-analysis of Attachment to Parents and Delinquency. Journal of Abnormal
  Child Psychology (2012) 40: 771. https://doi.org/10.1007/s10802-011-9608-1

Matka ako bezpečný prístav. Vzťahová väzba – 1. časť.

Prečo dieťa v období po pol roku reaguje plačom, keď na chvíľu odbehnete?
Nemôžete si od neho odbehnúť, ani na toaletu a pletie sa vám pod nohy, keď sa pokúšate uvariť obed?
Prečo odmieta, aby sa mu venoval ktokoľvek iný ako vy?
Prečo chce dieťa v určitom období byť len s mamou?
Je dobré, keď zmiznem tak, aby ma nevidelo?

Read More »
Share on facebook
Share on email

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *