mental-health-concept-vector-illustration_39663-267

Baby blues postihne štyri z piatich mám. Ako sa vyrovnať s popôrodnou depresiou?

Príbeh Zuzany s popôrodným baby blues:
Psychologička radí, ako bojovať s pocitom zlyhania

Mnohé mamičky potvrdzujú, že narodenie dieťaťa je absolútne najkrajším momentom v živote ženy. Nie všetky rodičky sa však môžu pochváliť príjemnými spomienkami na príchod svojho potomka na svet. Prečítajte si príbeh Zuzany, ktorej komplikácie pri pôrode priniesli pocity zlyhania, strachu a smútku, a zistite, ako ich odstrániť, ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva podobnú skúsenosť.

Keď sa žene narodí dieťa, objaví v sebe také emócie, vďaka ktorým je najsilnejšia aj najzraniteľnejšia zároveň. Ťažký pôrod môže prehĺbiť práve to zraniteľné, a preto je dôležité rozumieť tomu, čo všetko sa môže odohrať na hranici ľudskej psychiky. Psychologička radí, že ak sa žena postaví vlastným pocitom tvárou v tvár, aj z toho zdanlivo slabého môže vzísť jej nová sila, ktorú môže ako matka využiť pre seba i svoje dieťa.

Príbeh Zuzany a jej popôrodného „baby blues“

Zuzana bola vždy aktívna, energická, obklopená priateľmi, a aj v práci sa jej všetko darilo. S manželom po dieťati dlhšie túžili a keďže mali obaja vyšší vek, Zuzanino tehotenstvo veľmi vítali.

Pôrod však neprebehol podľa predstáv. Hoci sa naň dôkladne pripravovali, komplikácie obrátili pôrodný plán naruby, a v najťažších chvíľach pri Zuzane nemohol byť ani jej pôrodník.

Zuzana čelila veľkému strachu o seba i o dieťa. Ťažko sa jej rozbiehalo dojčenie, ale vďaka laktačnej poradkyni to zvládla. Horšie to však bolo s jej telom, ktoré sa po pôrode zotavovalo len veľmi pomaly. Rany sa zle hojili a objavovali sa nové komplikácie. K tomu sa pridával chronický nedostatok spánku, keďže zosúladenie života s vytúženým dieťaťom spolu s komplikovaným začiatkom dojčenia si vypýtali svoju daň.

Okolie Zuzanu pred pôrodom poznalo ako úspešnú a veselú ženu, ktorá všetko zvláda. Všetci vedeli, že sa na svoje dieťa tešila a veľmi po ňom túžila. Návštevy, ktoré sa ohlásili, preto očakávali rozžiarenú matku plnú pozitívneho vyžarovania, ktorá im so širokým úsmevom naservíruje chlebíčky a zákusky. Zuzana však zápasila nielen s bolesťami, ale i komplikovanými emóciami voči svojmu dieťaťu, ktoré sa snažila potlačiť. Samozrejme, cítila k nemu lásku, z jeho príchodu sa nesmierne tešila, ale zároveň čelila pocitom, na ktoré nebola pripravená a o ktoré sa nemala s kým podeliť – strach, či všetko zvládne, smútok za svojou niekdajšou slobodou, pochybnosti o sebe ako o matke a obavy, ako sa vráti k svojej rozbehnutej kariére.

Periférne vnímala i bohatý kultúrny a spoločenský život, o ktorom si myslela, že ho už navždy stratila… Skrývanie týchto pocitov pred manželom a návštevami jej uberalo veľa síl, ktorých jej už pre dieťa neostávalo.

Keď prišla Zuzanina najlepšia kamarátka Karin, všimla si, že niečo nie je v poriadku a pod paľbou jej otázok sa Zuzana rozplakala. Karin jej pomáhala a povzbudila ju, aby do celej veci vtiahla aj svojho partnera. Síce to nešlo hneď, ale nakoniec sa to Zuzane podarilo. Po niekoľkých týždňoch pocity strachu a úzkosti takmer zmizli. Zuzana sa naučila, že rovnako ako k životu, aj k materstvu patria aj iné emócie ako len šťastie, a s pomocou svojich priateľov a manžela sa ich naučila zvládať. Postupne do svojho “nového” života zaradila aj aktivity, počas ktorých sa mohla venovať len sama sebe.

matka a dieta grafika

 

Čo na to psychologička?

Príbeh Zuzany nám ukazuje, ako môže vyzerať tzv. „baby blues“. Na začiatok treba povedať, že „baby blues“ nie je žiadna choroba. Nemá klinickú kategóriu a väčšinou si nevyžaduje odbornú pomoc. Len zriedka môže prerásť do vážnejších foriem popôrodných komplikácií, o ktorých budeme hovoriť neskôr.

“Baby blues” sa prejavuje tak, že matka cíti silné pocity sklamania, zlyhania, strachu a smútku – avšak nemusia byť prítomné všetky. Ako sme to mohli vidieť na príbehu Zuzany, môžu tieto emócie vzniknúť pôsobením jedného alebo aj viacerých faktorov. Môže ním byť komplikovaný a nespracovaný pôrod a následné komplikované naväzovanie dieťaťa na matku.

V takýchto situáciách je dôležité, aby mala matka okolo seba ľudí – odborníkov, ktorí rozumejú tomu, čo sa s ňou deje, aby ju povzbudili a usmernili, a to bez akéhokoľvek obviňovania.

Ďalším faktorom môže byť tlak spoločnosti a rodiny, ktorá očakáva, že s príchodom dieťaťa sa musia spájať iba pozitívne emócie ako radosť a šťastie – hlavne u žien, ktoré na dieťa dlho čakali. Často je to však opačne, pretože práve takýmto ženám dieťa zásadne zmení životný štýl či rozbehnutú kariéru. Zdráhajú sa o tom hovoriť, aby neboli považované za zlé alebo nevďačné matky, a ostávajú tak so svojimi pocitmi samé.

Veľmi dôležitá je pomoc a podpora okolia, ktoré by malo byť vnímavé a empatické. Preto odporúčam všetkým, ktorí navštívia čerstvú mamičku, aby neočakávali chlebíčky – naopak – aby občerstvenie priniesli. Je tiež na mieste citlivo ponúknuť pomoc, ak ju žena potrebuje. Zásadným je partnerský vzťah, v ktorom by mala žena cítiť podporu a upokojovanie.

Spoluautorom článku je psychologička Mgr. Hana Ševčíková:

Psychológ a psychoterapeut s 15-ročnou praxou

Vždy ma zaujímali ľudia, ich radosti, trápenia, ale hlavne tie sotva postrehnuteľné, ale predsa také dôležité zákonitosti, akými sa utvárajú vzťahy medzi ľuďmi – ako sa človek učí milovať, ako sa vysporadúva so strachom, smútkom, kde a akým spôsobom si dovolí vyjadriť hnev.

Uncategorized

Čo môže znamenať, ak sa vaše bábätko po pol roku rozplače vždy, keď sa mu stratíte z dohľadu?Ako ho v dospelosti ovplyvní to, aký vzťah

Čítať viac »
Uncategorized

Prečo dieťa v období po pol roku reaguje plačom, keď na chvíľu odbehnete?
Nemôžete si od neho odbehnúť, ani na toaletu a pletie sa vám pod nohy, keď sa pokúšate uvariť obed?
Prečo odmieta, aby sa mu venoval ktokoľvek iný ako vy?
Prečo chce dieťa v určitom období byť len s mamou?
Je dobré, keď zmiznem tak, aby ma nevidelo?

Čítať viac »
Uncategorized

Ako poznáte, aký typ väzby ku vám dieťatko má? Ako vzťahová väzba vplýva na dieťa aj v dospievaní? Prečo budovať vznik tej správnej vzťahovej väzby?

Čítať viac »
Share on facebook
Share on email

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *